Pociąg zwany stwierdzeniem nieważności małżeństwa przyspieszy!

Bartłomiej Barańczuk        08 września 2015        Komentarze (0)

Jak to pewien „bodziec” wyciągnął mnie z lenistwa 🙂

Szczerze? Ta wakacyjna przerwa od pisania w blogu trochę – mało powiedziane – mnie rozleniwiła.  Od tygodnia starałem się tak poukładać obowiązki, aby znowu coś Ci przekazać. Tak, trochę się za tym stęskniłem :). Jednak wygląda na to, że potrzebowałem bodźca z zewnątrz.

I oto on! „Bodziec” tak silny, że aż dostał ode mnie łatkę PILNE! 7

My jeszcze wspominamy wakacje, a może dopiero się cieszymy, że zaraz je zaczniemy – wszak różnie to bywa – opowiadamy sobie jak to było pięknie na żaglach albo co widzieliśmy w górach, a tymczasem w Watykanie Papież Franciszek i spółka nie próżnują :).

Wreszcie – mówię wreszcie, gdyż praktykujący kanoniści czekali już na to od dłuższego czasu –  zostały wydane dwa motu proprio (czyli dokumenty papieskie): Mitis Iudex Dominus Iesus dotyczący zmian przepisów w Kodeksie Prawa Kanonicznego oraz Mitis et misericors Iesus wprowadzający zmiany w Kodeksie Kanonów Kościołów Wschodnich. Krótko mówiąc bardzo znowelizują postępowania sądowe o stwierdzenie nieważności małżeństwa.

O tym, że Kościół planuje wprowadzić zmiany w tym zakresie wspominałem Ci  już w innym wpisie (zobacz tutaj) .

Zatwierdzonych zmian, które zaczną obowiązywać już od 8. grudnia 2015 r., jest kilka. Jednak Ciebie, jako stronę postępowania, zapewne będzie interesowało przede wszystkim to, że proces znacznie przyspieszy. Pamiętasz jak pisałem, że obecnie obowiązujące przepisy przewidują obowiązkowo postępowanie dwuinstancyjne (zobacz tutaj). Gdzie po stwierdzeniu w I. instancji, że dane małżeństwo zostało nieważnie zawarte, akta z urzędu były przekazywane do sądu II. instancji, który musiał zatwierdzić wyrok.

Taki kształt procedury powodował, przede wszystkim, dwie mało komfortowe sytuacje procesowe dla stron.

Po pierwsze czas – przeważnie proces łącznie – w dwóch instancjach – trwał ok. 2-3 lat, a czasem dłużej.

Po drugie koszty – strona powodowa ponosiła koszty sądowe w I i II instancji.

Zamierzenie nowelizacji jest takie, że do prawomocnego stwierdzenia, że dane małżeństwo jest nieważne wystarczy wyrok sądu I instancji. Papież Franciszek stwierdził, że dla stwierdzenia nieważności małżeństwa nie będzie już konieczne zgodne orzeczenie dwóch instancji.

Krótko. Jeżeli uzyskasz w pierwszej instancji wyrok stwierdzający nieważność małżeństwa, to możesz zawrzeć „nowe” małżeństwo w Kościele.

****

Nikt nie zabierze Ci prawa do apelacji.

Oczywiście zawsze istnieje możliwość, że sąd I instancji nie uzyska pewności moralnej co do nieważność Twojego małżeństwa i wyda wyrok negatywny? Nie martw się! Tak jak obecnie przysługuje Ci, jako stronie, prawo do złożenia apelacji. Apelacja może dotyczyć części lub całości skarżonego wyroku.

****

Jeszcze jedna fajna rzecz w zbliżającej się nowelizacji.

Zmiany wprowadzają nowy tryb postępowania szczególnego, które ma na celu jeszcze większe przyspieszenie postępowania – processus brevior. Aby proces mógł toczyć się w tym trybie, muszą zaistnieć łącznie dwie przesłanki:

  • sprawę o nieważność małżeństwa muszą wnieść dwie strony,
  • dowody stanowiące o nieważności muszą być jasne i oczywiste.

Czas takiego procesu, od momentu zwołania przed sąd wszystkich uczestników, wynosi trzydzieści dni do których należy dodać kolejnych piętnaście na przedstawienie sądowi uwag.

****

Cieszę się, że już w pierwszym wpisie po wakacjach, mogę przekazać Ci tę garść informacji!

Co do przepisów prawa materialnego małżeńskiego – nic się nie zmienia.

Także nieustannie nie ma rozwodu w Kościele! 🙂

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 509 784 188e-mail: biuro@kancelaria-baranczuk.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Kancelaria Prawa Kanonicznego Bartłomiej Barańczuk Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Kancelaria Prawa Kanonicznego Bartłomiej Barańczuk z siedzibą w Lublinie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@kancelaria-baranczuk.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: