Witaj! 🙂
Duża liczba procesów o orzeczenie nieważności małżeństwa, toczących się przed sądami kościelnymi, oparta jest o tytuł, który dotyczy właśnie niezdolności do zawarcia małżeństwa tych, którzy to z przyczyn natury psychicznej nie mogą podjąć istotnych obowiązków małżeńskich.
Wpisałeś jednak w wyszukiwarkę zapytanie o następującej treści: Czym jest niezdolność z przyczyn natury psychicznej?
Po pierwsze niezdolność, o której traktuje przepis nie jest żadną chorobą psychiczną – do tego odnosi się inny przepis kodeksu. Niezdolność z przyczyn natury psychicznej definiowana jest jako istnienie jakiegoś zaburzenia psychicznego lub niedojrzałości.
Po drugie niezdolność ta powinna jednak odznaczać się określonymi właściwościami, takimi jak: ciężkość, uprzedniość trwałość i absolutność.
Po trzecie pamiętaj przedmiotem dowodzenia nie jest istnienie jako takiej przyczyny, ale niezdolności, która od niej pochodzi.
Dobrego dnia! 🙂
{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Witam, czy niezdolność do zawarcia małżeństwa musi wystąpić tylko w samym momencie składania oświadczenia woli czy również trwać przez czas trwania związku i w momencie orzekania?
Witam, bardzo dobre pytanie! Co do zasady przyczyny niezdolności są trwałe – to znaczy, że nie ustępują. Jest jednak pewna grupa, która może ustąpić z czasem. Jednak sąd zawsze jest zainteresowany stanem osoby na datę zawarcia małżeństwa.
To czy osoba nadal – w momencie orzekania – jest niezdolna może mieć wpływ na ewentualne nadanie klauzul w wyroku, ale to zupełnie inna bajka 😉
pozdrawiam!