Czym jest niezdolność z przyczyn natury psychicznej?

Bartłomiej Barańczuk        11 września 2015        2 komentarze

Witaj! 🙂

Duża liczba procesów o orzeczenie nieważności małżeństwa, toczących się przed sądami kościelnymi, oparta jest o tytuł, który dotyczy właśnie niezdolności do zawarcia małżeństwa tych, którzy to z przyczyn natury psychicznej nie mogą podjąć istotnych obowiązków małżeńskich.

z8820032Q,Znak-zapytaniaWpisałeś jednak w wyszukiwarkę zapytanie o następującej treści: Czym jest niezdolność z przyczyn natury psychicznej?

Po pierwsze niezdolność, o której traktuje przepis nie jest żadną chorobą psychiczną – do tego odnosi się inny przepis kodeksu. Niezdolność z przyczyn natury psychicznej definiowana jest jako istnienie jakiegoś zaburzenia psychicznego lub niedojrzałości.

Po drugie niezdolność ta powinna jednak odznaczać się określonymi właściwościami, takimi jak: ciężkość, uprzedniość trwałość i absolutność.

Po trzecie pamiętaj przedmiotem dowodzenia nie jest istnienie jako takiej przyczyny, ale niezdolności, która od niej pochodzi.

Dobrego dnia! 🙂

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 509 784 188e-mail: biuro@kancelaria-baranczuk.pl

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Aleksandra 6 grudnia, 2015 o 18:24

Witam, czy niezdolność do zawarcia małżeństwa musi wystąpić tylko w samym momencie składania oświadczenia woli czy również trwać przez czas trwania związku i w momencie orzekania?

Odpowiedz

Bartłomiej Barańczuk 7 grudnia, 2015 o 19:48

Witam, bardzo dobre pytanie! Co do zasady przyczyny niezdolności są trwałe – to znaczy, że nie ustępują. Jest jednak pewna grupa, która może ustąpić z czasem. Jednak sąd zawsze jest zainteresowany stanem osoby na datę zawarcia małżeństwa.

To czy osoba nadal – w momencie orzekania – jest niezdolna może mieć wpływ na ewentualne nadanie klauzul w wyroku, ale to zupełnie inna bajka 😉

pozdrawiam!

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Kancelaria Prawa Kanonicznego Bartłomiej Barańczuk Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Kancelaria Prawa Kanonicznego Bartłomiej Barańczuk z siedzibą w Lublinie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@kancelaria-baranczuk.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: