Dobrze napisana skarga powodowa jest niczym innym jak trzonem dla rozpoczynającego się postępowania o stwierdzenie nieważności małżeństwa. To właśnie z jej treści, w pierwszej kolejności, sąd dowiaduje się o okolicznościach sprawy, które mogą stanowić podstawę do końcowego orzeczenia nieważności zawartego małżeństwa.
- Co obowiązkowo musi się zawrzeć w Twojej skardze powodowej:
- określenie sądu, do którego skarga jest składana (tj. sąd biskupi lub metropolitalny);
- określenie przedmiotu sporu, czyli: wskazanie małżeństwa, o które chodzi; sformułowanie prośby o nieważność małżeństwa; wskazanie podstawy skargi, tj. tytułu lub tytułów prawnych nieważności, przez które małżeństwo jest zaskarżane;
- wskazanie faktów i dowodów, na których opiera się roszczenie – nie można tutaj zapominać, że istota sprawy opiera się na okresie bezpośrednio poprzedzającym zawarcie małżeństwa. Nie wystarczy tutaj opisanie przyczyn rozpadu zaskarżonego małżeństwa;
- można przedstawić również inne wnioski – np. o zwolnienie od kosztów sądowych tak w części, jak w całości lub o rozłożenie opłaty na raty.
2. Dodatkowo nie zapomnij:
- że skarga musi zostać podpisana – przez Ciebie lub Twojego pełnomocnika (choć zakładam, że pełnomocnik o tym drobnym szczególe nie zapomni 😉 );
- iż należy wskazać datę i miejscowość pisma;
- wskazać swojego adresu zamieszkania lub do korespondencji – podobnie w przypadku pełnomocnika;
- wskazać stałe lub tymczasowe miejsce zamieszkania drugiej strony – uwaga niektóre sądy wymagają wykazania na podstawie dołączonych dokumentów, że adres jest aktualny;
- wymienić załączników, które dołączasz do skargi.
3. Ponadto pamiętaj, aby:
- dołączyć do skargi powodowej dokumenty wymagane przez Sąd;
- dołączyć dokumenty potwierdzające okoliczności wskazane przez Ciebie w treści pisma;
- wskazać dane świadków, którzy będą zeznawali w Twojej sprawie;
- złożyć skargę powodową w dwóch egzemplarzach.
Poprawne sporządzenie skargi powodowej – podobnie jak odpowiedzi na tę skargę, którą doręczy Ci sąd – jest bardzo ważne. W pierwszej kolejności dlatego, aby sąd ją formalnie przyjął. Jeżeli będzie posiadał braki formalne – proces nie ruszy z miejsca. Po drugie dlatego, aby już na tym początkowym etapie dokładnie wyłożyć sądowi okoliczności, które następnie będą przedmiotem dowodzenia. Pamiętaj jednak, żeby dokonać odpowiedniej selekcji informacji. Wybieraj najistotniejsze okoliczności, które mają znaczenie dla tego postępowania – np. pisząc o pieczeniu ciasta, nie zaczynaj od tego, że rolnik posiał pszenicę :). To, że jakaś sytuacja miała dużą wagę w postępowaniu rozwodowym przed Sądem Okręgowym nie oznacza, że przyda się w Sądzie Metropolitalnym.
Dlatego nigdy nie bagatelizuj tej czynności i jeżeli masz jakieś wątpliwości zgłoś się do osoby biegłej w sprawach o orzeczenie nieważności małżeństwa.
{ 16 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Czy Bog zawsze akceptuje wyrok sadu biskupiego o stwierdzenie niewaznosci malzenstwa, jezeli powod przedstawil wszystko zgodnie z prawda, przedstawil dowody, swiadkow. Czy powod po otrzymaniu prawomocnego wyroku stwierdzajacego niewaznosc jego malzenstwa moze spac spokojnie , ze Bog ten wyrok napewno akceptuje i,ze jezeli zawrze nowy zwiazek malzenski koscielny, to jest wszystko w porzadku i nie cudzolozy w tym nowym zwiazku?
Zadał Pan bardzo trudne pytanie i szczerze powiedziawszy nie do końca czuję się kompetentny, aby na nie odpowiedzieć. Jednakże odnosząc się do procesu kościelnego o nieważność małżeństwa trzeba pamiętać, że jest to procedura nie tylko zaakceptowana przez kościół (jako instytucję), ale również przez ten sam kościół prowadzona i nadzorowana. Mając przy tym na uwadze, że naczelnym zadaniem Kościoła (jako wspólnoty i instytucji) jest objęcie wiernych taką opieką duszpasterską, aby zostali finalnie zbawieni to powinniśmy móc spać spokojnie. Dlatego tak ważnym jest, aby podczas postępowania nie naginać pewnych kwestii zmierzając po trupach do celu. Wręcz przeciwnie winno się tak postępować, aby móc przyjąć wyrok z czystym sumieniem. Dlatego też rozprawiając się pobieżnie ze wskazanym problemem, ja przyjmuję, że postępując w zgodzie z zaleceniami KK „można spać spokojnie”. Pozdrawiam!
Czy istnieje jakaś specjalna forma odpowiedź na skargę ? Czy pozwany musi załączać jakieś dokumenty do odpowiedzi, czy odpowiedź powinna być sporządzona w 2 egzemplarzach ?
Dzień dobry Pani. Deszcz pytań! 😉 Pytania krótkie i treściwe, więc i ja będę się streszczał.
Przepisy nie przewidują specjalnej formy dla odpowiedzi na skargę powodową. Nikt również nikomu nie nakazuje dołączania dokumentów lub zgłaszania innych dowodów – jednak musi sobie Pani odpowiedzieć co chce Pani osiągnąć jeżeli nie zgłosi Pani dowodów, które potwierdzą Pani stanowisko. Co do liczby egzemplarzy, wystarczy jeden.
Witam
Mam nurtujące mnie pytanie w zakresie 'niewaznosci malzenstwa’ ….czy osoba która czuje się winna również może wnieść pozew o niewaznosc zawarte go sakramentu? Jak długo trwa sam proces oraz. Czy staż małżeński 11lat ma znaczenie dla Sądu? Jestem laikiem w zakresie prawa kanonicznego i muszę od czegos zacząć tylko od czego? Proszę o pomoc
Dzień dobry Pani,
w postępowaniu o nieważność małżeństwa sąd nie rozstrzyga tego, czy któraś ze stron jest „winna” nieważności. Tutaj najważniejszym elementem postępowania jest kwestia zdolności (a raczej jej braku) do ważnego zawarcia małżeństwa. Dlatego to, czy ktoś czuje się winny nie ma żadnego znaczenia.
Natomiast w przypadku stażu małżeńskiego, jego długości, jest to istotne zagadnienie. Mówiąc krótko im dłuższy staż, tym trudniejsze postępowanie.
Witam
Mam nurtujące mnie pytanie w zakresie 'niewaznosci malzenstwa’ ….czy osoba która czuje się winna również może wnieść pozew o niewaznosc zawarte go sakramentu? Jak długo trwa sam proces oraz. Czy staż małżeński 11lat ma znaczenie dla Sądu?
Komentarze widocznie się zdublowały. Odpowiedziałem powyżej. Pozdrawiam 😉
Witam
Przymierzam się do złożenia skargi powodowej o unieważnienie małżeństwa. Według mnie eks żona (jesteśmy po rozwodzie cywilnym) powiela zachowanie swej matki. Poprzez swoje odnoszenie się do mnie próbuje zaniżyć moje poczucie własnej wartości (np. poniża mnie, wmawia mi że nic nie umiem, wyśmiewa moje wady, np. czasami zdarza mi że się za jąkam czy siedzę cicho gdyż w danej chwili nie mam tematu do rozmowy) albo agresywnie reaguje na moje wypowiedzi typu wyzwiska czy rzucanie się z pięściami do bicia. Według mnie takie zachowanie widziała u swej matki. Przed ślubem nawet pożaliła się mojej mamie o tym, że jej rodzice się często kłócą. Po swojej stronie nie mam żadnego świadka, który by potwierdził moje przypuszczenia co do agresywnego charakteru mojej byłej żony jedynie z jej strony np. jej brat czy bratowa. Podejrzewam, że mogliby wszystko zaprzeczyć. Jak mam to udowodnić bez świadków?
Proszę Pana, forum dyskusyjne nie jest dobrym miejscem do ustalania taktyki procesowej. Zapraszam do kontaktu osobistego.
Witam, proszę o pomoc. Chciałabym złożyć skargę powodową o unieważnienie małżeństwa. Jestem po rozwodzie cywilnym. Mąż po ślubie nie chciał mieć dzieci , nawet się o nie „nie starał”, a swój wolny czas wolał spędzać ze znajomymi niż ze mną. Jego zachowanie było bardzo niedojrzałe. Czy to wystarczy do unieważnienia małżeństwa?
Zaskarżenie ważności małżeństwa oraz wybór tytułów nieważności, to kwestia złożona. Niestety, ale Pani opis jest bardzo lakoniczny. Muszę również nadmienić, że rozstrzyganie tych kwestii w komentarzach publicznych nie jest właściwy. Dlatego też jeżeli chciałaby Pani, aby kompleksowo zastanowić się nad Pani kwestią, to zapraszam do kontaktu osobistego lub telefonicznego. Pozdrawiam.
Witam,proszę o pomoc. Ozeniłem się z dziewczyną po 9 latach bycia razem wzięliśmy ślub w lipcu a w listopadzie Już się rozstalismy że względu na to że mnie zdradziła aktualne jestem po rozwodzie cywilnym co musiał bym zrobić aby unieważnić małżeństwo kościelnej kwestii ?
Dzień dobry Panu, forum dyskusyjne nie jest dobrym miejscem do ustalania taktyki procesowej. Zapraszam do kontaktu osobistego.
Witam, chciałabym się dowiedzieć jak sformułować skargę w imieniu swoim jak i byłego męża, gdyż chcemy wnieść skargę oboje i skrócić czas oczekiwania na wyrok ??
Dziękuję za zainteresowanie się moim wpisem. Porady prawne nie są jednak udzielane poprzez blog. Zapraszam do kontaktu osobistego.