Dowód z opinii biegłego. W jakich okolicznościach będzie pomocny.

Bartłomiej Barańczuk        09 maja 2017        Komentarze (0)

Jak mantrę powtarzam, że choć możesz być przeświadczony o nieważności swojego małżeństwa w stu procentach, to jednak musisz pamiętać, że Twoja sprawa toczy się w sądzie a nie na targu. Różnica jest taka, że o ile na targu możesz wszystkich przekrzyczeć i przez sam ten fakt wywalczysz swoje, to w sądzie (oprócz stosowniejszego wyrażania swoich racji) musisz jeszcze tę historię udowodnić! Jest to zwłaszcza istotne w procesie o nieważność małżeństwa, gdzie ważność małżeństwa jest dodatkowo chroniona przez domniemanie prawne.

Jedną z dróg zbliżających Cię do wykazania przed sądem, iż rzeczywiście masz rację jest przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego psychologa lub lekarza odpowiedniej specjalizacji. Oczywiście, w pierwszej kolejności musisz zastanowić się, czy w tej konkretnej sprawie ma sens zgłaszanie takiego wniosku. Mówię o tym, gdyż przykładowo możesz prowadzić prowadzić sprawę z tytułu symulacji i wtedy tego typu dowód może nie przynieść Ci oczekiwanego rezultatu. Inaczej będzie w sprawach, w których opierasz swoje stanowisko na faktach dotyczących np. szeroko pojętych uzależnień. Wtedy należy się już poważnie zastanowić nad składaniem takiego wniosku.

Sam dowód z opinii biegłego przede wszystkim zmierza do wzbogacenia zebranych już dowodów o pierwiastek wiedzy specjalistycznej, której tak ty, jak i sam sąd nie posiadacie. Nie bez znaczenia jest również to, że dowód z opinii biegłego specjalisty, co do zasady, przedstawia obiektywne spojrzenie na kwestie będącą przedmiotem sporządzanej opinii. Jak sam widzisz przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego specjalisty może przynieść Ci korzyści procesowe. Może się jednak zdarzyć również tak, że opinia będzie niekorzystna. W takich sytuacjach należy znaleźć odpowiedni sposób do zwalczenia tez w niej zawartych i przedstawienia swoich argumentów sądowi.

Jedynie na marginesie muszę Ci uzmysłowić, że jeżeli już zdecydujesz się na złożenie takiego wniosku – lub sąd z własnej inicjatywy dopuści taki dowód – to zaraz za nim pojawi się obowiązek poniesienia kosztów związanych z wynagrodzeniem dla biegłego.

Pozdrawiam!

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 509 784 188e-mail: biuro@kancelaria-baranczuk.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Kancelaria Prawa Kanonicznego Bartłomiej Barańczuk Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Kancelaria Prawa Kanonicznego Bartłomiej Barańczuk z siedzibą w Lublinie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@kancelaria-baranczuk.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: