Od czego zacząć?

Bartłomiej Barańczuk        03 marca 2015        Komentarze (0)

Witam Cię i zarazem przepraszam, że przez tak długi czas nic nie publikowałem. Wierz mi był to bardzo intensywny czas. Obiecuję się poprawić. 🙂

W ostatni weekend udało mi się odwiedzić moje ukochane góry! 🙂 W niedziele poszedłem na mszę do miejscowego, małego, drewnianego kościoła, którego proboszcz zdecydowanie sprawił na mnie wrażenie osoby, która ma poważanie i posłuch u swoich parafian. Gdy tylko to zauważyłem od razu przyszedł mi do głowy pewien problem, z którym stykam się co jakiś czas.

Jest nim wydawanie przez duszpasterzy (proboszczów, księży, zakonników) werdyktu, że dane małżeństwo jest nieważne – lub ważne – zanim jeszcze sprawa trafi do sądu kościelnego. W trakcie udzielania wstępnej porady prawnej często słyszę od klienta mniej więcej takie słowa: „ale Panie Mecenasie proboszcz mi powiedział, że moje małżeństwo jest nieważne”. A ja się pytam na jakiej podstawie wydał taki wyrok, który robi zainteresowanemu wielkie nadzieje? Jeszcze gorszym wyrokiem jest przedwczesne zdyskwalifikowanie czyjejś sprawy poprzez ocenę, że „w tym przypadku nie ma o co walczyć, bo małżeństwo zostało ważnie zawarte”.

Proboszcz, który nie ma wiedzy specjalistycznej na temat stwierdzenia nieważności małżeństwa, powinien po wstępnej rozmowie, w której poweźmie wiadomość, że jego parafianin żyje przykładowo w nowym związku niesakramentalnym odesłać go do sądu kościelnego lub do adwokata kościelnego, który jest najlepiej zorientowany w tych sprawach. Jestem nawet zdania, że w razie wątpliwości sam powinien zasięgnąć u adwokata kościelnego porady prawnej. Jak wskazuje Papieska Komisja ds. Rodziny, zadaniem duszpasterzy jest zachęcanie, udzielanie pomocy i mobilizowanie wiernych do wniesienia sprawy o nieważność małżeństwa do sądu kościelnego, a nie wydawanie prywatnych wyroków zanim jeszcze zostanie napisana skarga powodowa.

Dlatego też zachęcam Cię, abyś zaczął od porady prawnej zasięgniętej u osoby zorientowanej w kościelnych sprawach małżeńskich. Wierz mi, sprawy na pozór proste, okazują się być bardziej skomplikowane niż mogłoby się wydawać!

Pozdrawiam! 🙂

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 509 784 188e-mail: biuro@kancelaria-baranczuk.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Kancelaria Prawa Kanonicznego Bartłomiej Barańczuk Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Kancelaria Prawa Kanonicznego Bartłomiej Barańczuk z siedzibą w Lublinie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@kancelaria-baranczuk.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: