O przeszkodach małżeńskich ciąg dalszy.

Bartłomiej Barańczuk        08 maja 2015        2 komentarze

obrączki-ślubne-umieszczać-na-biblii-47179459W ostatnim wpisie przybliżyłem Ci, czym są przeszkody małżeńskie, które mogą stać się przyczyną do orzeczenia rozwodu kościelnego nieważności małżeństwa. Wskazałem Ci również, że pomimo zaistnienia niektórych przeszkód przed zawarciem małżeństwa – po uzyskaniu dyspensy – możesz ważnie zawrzeć małżeństwo sakramentalne. Celowo nie poruszyłem jednej ważnej kwestii… :). A mianowicie, nie wymieniłem, jakie konkretnie przeszkody przewiduje prawo kanoniczne oraz ile ich jest.

 Kodeks Prawa Kanonicznego wymienia 12 przeszkód zrywających:

1. przeszkoda wieku;

2. przeszkoda niemocy płciowej;

3. przeszkoda węzła małżeńskiego;

4. przeszkoda różnicy religii;

5. przeszkoda świeceń; 

6. przeszkoda ślubu czystości;

7. przeszkoda uprowadzenia;

8. przeszkoda występku, czyli małżonkobójstwa;

9. przeszkoda pokrewieństwa;

10. przeszkoda powinowactwa;

11. przeszkoda przyzwoitości publicznej;

12. przeszkoda pokrewieństwa prawnego.

Mało tego, Kodeks Kanonów Kościołów Wschodnich przewiduje jeszcze jedną dodatkową 13. przeszkodę, którą jest pokrewieństwo duchowe. W najbliższym czasie postaram Ci się przybliżyć na czym poszczególne przeszkody polegają. Tymczasem życzę Ci dobrego i słonecznego weekendu! 🙂

 Fot. 1 – https://images.google.com

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 509 784 188e-mail: biuro@kancelaria-baranczuk.pl

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Magda 8 maja, 2015 o 19:40

Hej! Nietypowy, ale bardzo fajny blog, Bartek 🙂 Gratuluję.
A czy pojawią się tutaj jakieś informacje o możliwości zawarcia małżeństwa kościelnego po wcześniejszym stwierdzeniu nieważności poprzedniego małżeństwa? Z tego, co wiem, sprawa nie do końca jest prosta.

Odpowiedz

Bartłomiej Barańczuk 8 maja, 2015 o 19:48

Witaj! Dziękuję za komentarz. Cieszę się, że blog się podoba! 🙂 Oczywiście, że w przyszłości planuję zamieścić wpis odnoszący się do postępowania związanego z tym co jest po uzyskaniu wyroku – to bardzo ciekawe zagadnienie! Fakt, nie jest to do końca proste, ale nie niemożliwe 🙂 Pozdrawiam!

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Kancelaria Prawa Kanonicznego Bartłomiej Barańczuk Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Kancelaria Prawa Kanonicznego Bartłomiej Barańczuk z siedzibą w Lublinie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@kancelaria-baranczuk.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: