W ostatnim wpisie przybliżyłem Ci, czym są przeszkody małżeńskie, które mogą stać się przyczyną do orzeczenia rozwodu kościelnego nieważności małżeństwa. Wskazałem Ci również, że pomimo zaistnienia niektórych przeszkód przed zawarciem małżeństwa – po uzyskaniu dyspensy – możesz ważnie zawrzeć małżeństwo sakramentalne. Celowo nie poruszyłem jednej ważnej kwestii… :). A mianowicie, nie wymieniłem, jakie konkretnie przeszkody przewiduje prawo kanoniczne oraz ile ich jest.
Kodeks Prawa Kanonicznego wymienia 12 przeszkód zrywających:
1. przeszkoda wieku;
2. przeszkoda niemocy płciowej;
3. przeszkoda węzła małżeńskiego;
4. przeszkoda różnicy religii;
5. przeszkoda świeceń;
6. przeszkoda ślubu czystości;
7. przeszkoda uprowadzenia;
8. przeszkoda występku, czyli małżonkobójstwa;
9. przeszkoda pokrewieństwa;
10. przeszkoda powinowactwa;
11. przeszkoda przyzwoitości publicznej;
12. przeszkoda pokrewieństwa prawnego.
Mało tego, Kodeks Kanonów Kościołów Wschodnich przewiduje jeszcze jedną dodatkową 13. przeszkodę, którą jest pokrewieństwo duchowe. W najbliższym czasie postaram Ci się przybliżyć na czym poszczególne przeszkody polegają. Tymczasem życzę Ci dobrego i słonecznego weekendu! 🙂
Fot. 1 – https://images.google.com
{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Hej! Nietypowy, ale bardzo fajny blog, Bartek 🙂 Gratuluję.
A czy pojawią się tutaj jakieś informacje o możliwości zawarcia małżeństwa kościelnego po wcześniejszym stwierdzeniu nieważności poprzedniego małżeństwa? Z tego, co wiem, sprawa nie do końca jest prosta.
Witaj! Dziękuję za komentarz. Cieszę się, że blog się podoba! 🙂 Oczywiście, że w przyszłości planuję zamieścić wpis odnoszący się do postępowania związanego z tym co jest po uzyskaniu wyroku – to bardzo ciekawe zagadnienie! Fakt, nie jest to do końca proste, ale nie niemożliwe 🙂 Pozdrawiam!