#1 mit – rozwód kościelny poproszę!

Bartłomiej Barańczuk        22 listopada 2014        Komentarze (0)

W ostatnim wpisie nakreśliłem Ci pokrótce na czym, polega mit rozwodu kościelnego. Dziś chciałbym tę myśl rozwinąć.

Może się teraz zastanawiasz: ale jak to nie ma rozwodu kościelnego?! Przecież mój najlepszy kolega Janek dostał! Podobne słowa usłyszałem niegdyś w trakcie jednej z rozmów ze znajomymi, przy tak zwanym „piwie”. Chcę Ci powiedzieć, że ta reakcja nie była dla mnie niczym nowym.

Jeżeli pojawiło się w Twojej głowie podobne pytanie, to odpowiem na nie mniej więcej tak, jak zrobiłem to wtedy.

Słuchaj, ale Janek nie mógł dostać rozwodu kościelnego, bo taki sposób rozwiązania małżeństwa sakramentalnego w Kościele nie istnieje. Ba! W Kościele małżeństwa sakramentalnego w ogóle nie można rozwiązać*. 🙂

Dlaczego tak jest? Z czego to wynika?

Zacznijmy więc od początku :).

Spójrz w przeszłość. Stoisz na ślubnym kobiercu wystrojona w piękną, wymarzoną suknię (no chyba, że jesteś mężczyzną, specjalnie na tę okazję poświęciłeś się i założyłeś garnitur lub frak)! Co wtedy ksiądz mówił do nowożeńców? Przypomnij sobie, jakie słowa wypowiadał kapłan po przysiędze?… No dobrze, pomogę Ci 🙂

„Co więc Bóg złączył, niech człowiek nie rozdziela” (Mt 19, 6b).

Na tych słowach, zaczerpniętych bezpośrednio z Biblii, Kościół katolicki oparł normy prawne, które dziś są stosowane w sprawach małżeńskich.

Dlatego musimy stanowczo rozróżnić dwie całkowicie odrębne instytucje prawne jakimi są rozwód stwierdzenie nieważności zawarcia małżeństwa.

Rozwód cywilny (bo innego nie ma 🙂 ) polega na tym, że małżeństwo mężczyzny i kobiety, choć ważnie zawarte, zostaje rozwiązane na żądanie jednego lub obojga małżonków. Do jego orzeczenia wystarczy wykazanie, że między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia.

Stwierdzeniem nieważności małżeństwa nazywamy zaś potwierdzenie wyrokiem sądu kościelnego, że małżeństwo mężczyzny i kobiety faktycznie nigdy nim się nie stało. Aby to wykazać, musimy zatem poszukiwać pra przyczyny, która stała się powodem tejże nieważności. Zatem do uznania małżeństwa za nieważnie zawarte nie wystarczy żądanie jednego z małżonków (a nawet obojga) wydania przez sąd kościelny orzeczenia o odpowiedniej treści. W trakcie procesu należy zbadać bowiem, czy w okresie przed zawarciem ślubu występowała jedna z przyczyn, która świadczy o tym, że małżeństwo jest nieważne. Pamiętaj, że chodzi tutaj o sakrament, a nie umowę dwóch osób tak,  jak w przypadku prawa cywilnego.

Jak widzisz, mit o nazwie rozwód kościelny został obalony! 🙂

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 509 784 188e-mail: biuro@kancelaria-baranczuk.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Kancelaria Prawa Kanonicznego Bartłomiej Barańczuk Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Kancelaria Prawa Kanonicznego Bartłomiej Barańczuk z siedzibą w Lublinie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@kancelaria-baranczuk.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: